Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamanın cezaları nelerdir sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımız son derece önemlidir. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak hem maddi hem de manevi yüklerin altına girmeniz alamını taşımaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış araçlar, zorunlu trafik sigortasının yaptırılmadığının tespit edilmesi halinde aracın tekrar trafiğe çıkması engellenir ve araç bağlanarak trafik şube müdürlüğünün otparkına çekilir. Zorunlu trafik sigortası yapıldıktan sonra, zorunlu trafik sigortasının yapıldığını gösterir belgenin ibraz edilmesinden sonra otopark ücreti ödenir ve araç tekrar trafiğe çıkabilir hale getirilir. Her araç sahibi aracının zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorundadır ve bundan bizzat araç sahibinin kendisi sorumludur.

Zorunlu trafik sigortasının yaptırmamanın cezaları nelerdir sorusuna cevap vermeye devam edelim. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafik şube müdürlüğünün otoparkına çekileceğini yukarıda açıklamıştık. Yani trafik sigortasının olmadığı tespit edildiğinde cezayı ödeyerek yolunuza devam edemezsiniz. Tabiri caiz ise trafik görevlileri aracı altınızdan çekip alır ve zorunlu trafik sigortasını yaptırana kadar aracınıza el koyar.  Aracınız trafikten men edilir ve aracı tekrar trafik şube müdürlüğünün otoparkında almak da kolay bir iş değildir.

Aracı almak için trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekir. Aracın bulunduğu otoparka gidilerek görevli memurlara durum haber verilir. Belgenin tebliğ edilmesi şarttır. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret ödenmesi gerekmektedir.

Zorunlu trafik sigortası olmayan araçlar bir kaza yaptığı zaman hem maddi hem de manevi bir yükün altına girer. Kaza anında yaralanma ve ölüm olduğu takdirde araç sahibi ölüm ve yaralanma gibi tüm masrafları bizzat kendisi karşılamak zorunda kalır ki, bu miktar da kolay kolay karşılanması mümkün olmayan devasa boyutta maddi yük anlamına gelmektedir.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir