Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

21917 sayılı Karayolları Trafik Yasasına göre trafiğe çıkmış veya çıkacak olan her aracın, her otomobilin mutlaka yaptırması gereken sigorta çeşitlerinden biridir. Her araç sahibinin mutlaka yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası araç sahibini doğabilecek kaza ve kazalara karşı koruma sağlar. Yaralanma, ölüm gibi durumlara içinden çıkılmaz durumlar olabilir. Bu durumlar Trafik sigortası her türlü zararı ve masrafı karşılar. Her sene belirlenmiş limitlere göre trafik sigortası için prim yatırılır. Bu yatırılan primlerin biriktiği havuz kazaya karışan araç sahiplerinin masraflarının karşılanması için kullanılır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan araç sahibi / kişi yaşanan kazadan kaynaklanan masrafların trafik sigortası tarafından karşılanması ile büyük bir maddi yükten kurtulmuş olur. Burada masrafların karşılanması hususunda ölüm ve yaralanma anlarında kazaya karışan kişinin ödemesi gereken masraflar da dahildir. Örneğin yaralının hastanedeki tedavi masraflarının karşılanması gibi… Yaralanan kişinin hiç bir sigortası olmadığı ihtimali göz önünde bulundurulduğunda kazayı yapan kişinin tek başına hastane masraflarının, tedavi masraflarının içinden çıkması çok zordur. Karşılanamayacak kadar büyük masraflar doğabilir. Kocaeli bölgesinde kaza yapan bir sürücünün zorunlu trafik sigortası yaptırmadığı için yaralanmasına sebebiyet verdiği kişinin tedavi masrafları, fizyoterapi masrafları ve psikolojik destek masrafları sürücüye fatura edilmiştir ve bu rakam 228 bin Türk Lirası olarak medyada yer almıştır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak sürücüye daha fazla masraf ve zaman kaybı yaşatacaktır. Zorunlu trafik sigortasının olmadığı tespit edilen araçlar ilk başta bahsettiğimi 2198 nolu Karayolları Trafik Kanununa göre trafikten men edilir. Bir başka deyiş ile trafiğe bir daha çıkması engellenir. Tekrar trafiğe çıkmaya hak kazanmak için zorunlu trafik sigortasını yaptırmalı ( bu aşamada cezalı bir poliçe düzenlenecektir.) ve sigortasız araç ile trafiğe çıktığı için kesilen trafik cezasını da ödemelidir. Aksi halde tekrar trafiğe çıkamaz. Hal böyle olunca yaptırılması gereken trafik sigortasını yaptırmayan sürücü daha fazla para ve zaman kaybedecektir.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar sorusuna cevap verecek olursak kısaca şunlardan bahsedebiliriz.
Kazada suçlu olduğunuz ve karşı tarafa zarar verdiğiniz durumlarda trafik sigortanız devreye girer. Zorunlu trafik sigortası, kaza anında karşı tarafta meydana gelen maddi zararları karşılar. Karşı aracın içindeki kişilerde oluşan zararlarda da zorunlu trafik sigortası geçerli olup, ölüm dahil her türlü durumu karşılar. Bunun yanı sıra mahkeme giderleri, avukatlık ücretleri de zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir