Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar sorusunun cevabını vereceğimiz bu yazımızda zorunlu trafik sigortası ile merak edilen genel kavramları inceleyeceğiz / ele alacağız. Zorunlu trafik sigortası ile merak edilenler başlıca şunlardır;

Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar, zorunlu trafik sigortası neleri kapsar, zorunlu trafik sigortası hangi riskleri karşılar, zorunlu trafik sigortası hangi zararları karşılar vs…

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Zorunlu Trafik sigortası; araç kullanırken yapılan kaza sonucunda bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına veya herhangi bir şeyin,malın, mülkün,aracın zarara uğramasına sebebiyet verilmesi durumunda, Karayolları Trafik Kanunu’na göre araç sahibinin hukuki sorumluluğunu, zorunlu sigorta limitlerine kadar karşılayan, yasal bir sigorta türüdür.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre, trafiğe çıkan her araç bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Aksi takdirde, aracın trafiğe çıkması engellenir. Trafik Sigortası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerlidir. Trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere zorunlu bir sigorta çeşididir. Yani her aracın, trafikte kullanılacak her arabanın mutlaka trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Peki trafik sigortası yapılmaz ise ne olur?

Zorunlu Trafik Sigortası Yapılmaz ise Ne Olur?

Karayollar Trafik Yasasına göre zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafikten men edilir. Trafiği çıkması engellenir, aracın kullanılması yasaklanır. Zorunlu trafik sigortası insanlar bir yük yada külfet olması için değil yaşanabilecek herhangi bir kazanın sonuçlarından kaza yapan aracın en az zarar ile çıkmasını sağlamak içindir. Birçok insan kaza yaptıktan sonra zorunlu trafik sigortasının kıymetini anlamaktadır. Ölümlü veya yaralı kazalarda zorunlu trafik sigortası tüm tedavi sağlık masraflarını karşılar. Tabi ki bunun için aracı kullanan sürücünün kusurlu olmaması gerekir. Örneğin alkollü iken kaza yapan kişi için sigorta şirketi hiç bir şekilde ödeme yapmaz. Çünkü bu durumda kazaya sebebiyet veren kişinin aldığı alkol olarak belirlenir.

Zorunlu trafik sigortasının hangi hasarları, masrafları karşılayacağı hususu genel şartları ile belli olmakla birlikte yaptırılan sigortanın poliçesinde yer alan maddelere göre de değişiklik göstermektedir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırırken mutlaka sigorta poliçesini baştan sona kadar okuyunuz ve hangi durumlarda hangi hasarları kapsadığını, hangi tedavi ücretlerini karşıladığını görünüz.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir