Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafiğe çıkmadan önce bütün motorlu araç sahiplerinin yaptırması gereken zorunlu trafik poliçesi hem kendimiz hem de karşı taraf açısından önemli ve gerekli olan bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik poliçesi yaptırmadan trafiğe çıkan araçlar trafikten men edilirler. Zorunlu trafik poliçesini yaptırmayı unutur ya da süresi geçtikten sonra ihmal edip, ertelerseniz sizi pek çok prosedür ya da  zor zamanlar bekler.

Üstelik kasko sigortası size ait olan hasarı karşılarken zorunlu trafik poliçesi karşı tarafa verdiğiniz hasarı karşılar ve siz bu maddi kaybı üstlenmek zorunda kalmazsınız. Kazanın ardından kazada oluşacak olan hasarları sigorta poliçenizde belirtilen teminat bedeli kadar ödeme alırsınız.

Zorunlu trafik poliçesinin teminat ve limitleri Hazine Müsteşarlığınca belirlenir. Bu alt limitlerin üzerine sigorta şirketleri kendi sundukları ek hizmetlere göre fiyat belirleme hakkına sahiptir.

Zorunlu trafik sigortasında limitler ve teminatlar belli bir standarttadır ancak prim bedeli ayrıca da ödeme şekli her sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Sigorta poliçesi prim ödemelerini etkileyen faktörler arasında aracın piyasada alış satış bedeli, marka ve modeli, araç sahibinin cinsiyeti, yaşı, evli olup olmadığı bile değerlendirmeler arasındadır. Ayrıca aracın plakası yani trafiğe çıktığı şehir ve kullanım amacı da değerlendirmeler içinde yerini alır.

Dolayısıyla sigortacılık sektöründe bir çok şirket, bu oranları kendi değerleri içinde hesaplar ve de size prim bedelini çıkarır.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir