Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2019

Araç gruplarına ve sürücülerin hasar geçmişine göre tüm illerde 2019 Ocak ayından itibaren uygulanacak trafik sigortası primleri.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları son günlerde internette en çok aranan sorgular arasına girmeyi başardı. Araç sahipleri internette zorunlu trafik sigortası fiyatları, zorunlu trafik sigortası ücretleri, zorunlu trafik sigortası nasıl hesaplanır, zorunlu trafik sigortası fiyatları 2018, zorunlu trafik sigortası ücretleri 2018, zorunlu trafik sigortası hesaplama gibi arama cümlelerini google, yandex ve bing gibi büyük arama motorlarına girerek çıkan arama sonuçlarından bilgiler bulmaya çalışıyorlar. Bizde bu yazımızda zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında okurlarımıza bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2018 yılının ocak ayında yapılan yüzde 5 ‘lik zam oranı ile ülke ekonomisinin temel taşı olan enflasyon oranına göre yeniden yapılandırıldı. Yani zorunlu trafik sigortası fiyatları 2018 ocak ayından itibaren yeni ve zamlı fiyatlardan yapılmaya başlandı.

2017 Nisan ayında uygulanmaya başlanan tavan fiyat ile 4. Basamak yani trafik sigortasına giriş kademesindeki asgari primler; otobüslerde 5 bin 7, minibüslerde bin 418, taksilerde 2 bin 89, kamyonlarda 2 bin 258 ve otomobillerde 807 lira olarak açıklanmıştı. Trafik sigorta primlerindeki hasarlılık indirimi ve hasar artırımı primleri açıklanan bu fiyatlara göre planlanıyordu. Sigorta şirketlerine hazine tarafından mayıs- ağustos dönemi için her ay %1, eylül- aralık dönemi için ise her ay %1.5 oranında sigorta priminde arttırma hakkı tanıdı. Sigorta şirketleri 8 ay süresince trafik primlerini %10 arttırdı, ancak bu oran Kasım 2017’de açıklanan %13 enflasyon oranının altında kaldı. Ocak 2018 ‘de yapılan %5’lik yıllık zam ile zorunlu trafik sigortası fiyatları enflasyon oranına göre ayarlandı. Bu ayarlama ile birlikte 2018 Ocak ayında ilk kez trafik sigortası yaptırılan otomobiller için 1007 lira, aynı şekilde motosikletler için 4107, taksiler için 2606, otobüsler için ise 6247 lira prim ödeniyor. Hazine tarafından gerçekleştirilen azami sigorta pirim ödemelerindeki %1.5’lik aylık artış oranı 2018 yılında da devam ediyor.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları için en önemli etkenlerden birisi de aracın kayırlı olduğu şehirdir. Bir örnek vermek gerekirse, Yozgat Vergi Dairesine kayıtlı bir aracın zorunlu trafik sigortası fiyatları İstanbul Gazi Osman Paşa Vergi Dairesine kayıtlı bir aracın zorunlu trafik sigortası fiyatları ile aynı olmaz. Yozgat’ta kayıtlı bulunan araç İstanbul Gazi Osman Paşa’da kayıtlı bulunan araçtan daha az sigorta primi ödeyecektir.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir