TRAMER Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de trafikteki sürücülerin sebep oldukları hasar ve kazaların koruma altına alınabilmesi ve bu sürecin erkenden teminat altında tutulabilmesi adına zorunlu trafik sigortası uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama Türkiye’de kanunen zorunlu olup sürücüler yıllık poliçelerle aldıkları sigorta kapsamında hizmet alabilirler. Örnek olarak sürücünün trafikte üçüncü bir şahsa veya nesneye zarar vermesi, kullanılan aracın hasar görmesi gibi durumlarda zorunlu trafik sigortası kapsamında sürücünün belirli bir limite kadar olan maddi yükümlülüğü sigorta şirketi tarafından karşılanır. Böylelikle kişi bir hasara sebebiyet verdiğinde bu hasarın en hızlı bir şekilde giderilirken, maddi açıdan sorun yaşanmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca sigorta sayesinde daha güvenli ve sağlıklı bir trafik ortamı yaratılmaya çalışılır.

Sürücüler yıllık olarak yaptırdıkları zorunlu trafik sigortası kapsamında, sigorta şirketine, şirketin talep ettiği şekilde ödeme gerçekleştirir. Bu ödeme yıllık olarak peşin ödenebileceği gibi aylık taksitlerle de ödenebilmektedir. Bu yönden ödemeyi taksitlerle yapacak olan sürücülerin ödemelerini aksatmamaları gerekir. Aksi halde sigorta şirketi tarafından yapılmayan her ödeme için %5 oranında bir gecikme faizi uygulama hakkına sahiptir. İşte bu nedenle de sürücülerin trafik sigortası poliçelerine ilişkin takip sürecini dikkati izlemeleri ve ödemelerini zamanında yapmaları gerekir. Eğer trafik sigortası poliçenizin durumunu bilmiyorsanız, ödeme yapmak istiyorsanız ancak hangi aya ait ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız o halde size sunulan sorgulama işlemleri aracılığıyla kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

TRAFİK POLİÇESİ SORGULAMA İŞLEMİ

TRAMER, devlet tarafından sağlanan bir hizmet koludur. Sigorta Bilgi Merkezi (SMB) hizmeti hem e-Devlet üzerinden hem de Sigorta Bilgi Merkezi’nin kendi resmi web sitesi üzerinden kullanılabilmektedir.

e-Devlet üzerinden trafik poliçe sorgulama işlemi yapacak olanlar; öncelikle en yakın PTT şubesine giderek T.C. kimlik belgelerini ibraz etmek suretiyle e-Devlet şifrelerini edinmelidirler. Ardından e-Devlet ara yüzüne gerekli aşamaları tamamladıktan sonra giriş yapan kişiler arama çubuğuna “Sigorta Bilgi Merkezi” yazmak suretiyle sorgulama ekranına erişebilirler. Bu ekranda kayıtlı olan aracın sigorta durumu, başlangıç ve bitiş tarihi, ödenen ve ödenecek olan prim tutarları gibi detaylar yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında  da sürücü ödeme sürecini ve poliçe sürecini sağlıklı bir şekilde takip edebilmektedir.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir