Trafik Sigortasında Sigortayı Yaptıranın Beyan Yükümlülüğü

Sigorta acentesi poliçeyi sigorta ettirenin rizikosunu gerçek halini bildirmek üzere poliçede ve poliçe eklerinde yazılı olan bildirimlere dayandırma yaparak beyan etme talebinde bulunur.

Poliçeyi yaptırırken bildirdiğiniz bilgilerin yanlış ya da eksik olması durumunda sigorta acentesi poliçeyi daha ağır şekle getirebilir ve sigorta acentesi bu durumu tespit ettiği andan başlamak üzere sekiz gün içinde prim farkını ödemeniz için size ihtar gönderir. İhtar tebliğini aldığınız andan itibaren sekiz gün içinde sizden istenen prim farkını ödemezseniz ya da ödemeyeceğinizi bildirirseniz, poliçeniz iptal edilir.

Sözleşme iptali durumunda ise, iptal edildiği güne kadar geçen sürenin primi hesap edilir ve bu primi ödemek durumunda kalırsınız ancak ödemeyi poliçe yaptırım esnasında yapmanız durumunda kesinti yapılır ve geri kalan ödeme iade edilir. Prim farkını da süresinde talep etmemeniz halinde bu hakkınızdan da vazgeçmiş sayılırsınız.

Gerçek olmayan bilgiler beyan etmeniz durumu, hasarın meydana gelmesinin ardından öğrenilmişse sigorta acentesi hasarı ödemiş ya da ödenecek olan tazminatı; gerçek olmayan bilgilerin ya da kasten yapılmış olması durumunda tamamını, kasıt hali olmaması durumunda ise ödenecek olan tazminat, alınan prim ve alınması gereken prim arasındaki oran doğrultusunda kalan kısım size aktarılır.

Dolayısıyla tüm bunların başınıza gelmemesi için Zorunlu Trafik Poliçesini yaptırırken, doğru ve gerçekçi bilgiler vermeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Gerçekçi bilgiler vermediğiniz takdirde işlemleriniz geçersiz sayılır.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir