Trafik Sigortasında Riziko Olması Sonucunda Sigorta Yaptıranın Yükümlülükleri

Sigorta poliçesini yaptıran kişi kazanın ardından durumu 5 gün içinde poliçesini yaptırdığı sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Araç sahibi poliçe tanzimi ile elde ettiği hakkını talep edebilmek için aşağıda yazılı olan belgeleri masraflarını kendisi karşılar ve temin ettiği belgeleri sigortacısına iletir.

1- Zorunlu Trafik Poliçesi (eğer kaybolduysa sigortalı ya da hak sahibinden imzalı beyan almak yeterli olacaktır.)

2- Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak olan vukuatlı ve tasdikli nüfus cüzdan örneği,

3- Ölümle sonuçlanan bir durum varsa, ölüm nedeninin açıklandığı doktor raporu ya da gömme izni,

4- Gaiplik durumunda mahkeme tarafından alınan gaiplik kararı,

5- Eğer lehdar ataması yapılmazsa veraset ilamı gerekli olmaktadır.

Sigorta şirketi vefat durumunda gerekirse tazminatı netleştirmek için sağlık karnesi ile hastaneden alınacak durum raporunu da talep edebilir. Sigorta şirketi istendiği takdirde lehdar veya sigorta yaptırana tazminatın ödenmesi için aldığı belgelerin karşılığında alındı belgesi tanzim ederek vermek zorundadır.

Tüm bu belgelerin sağlanarak, sigorta şirketine iletilmesinin ardından sigorta firması, sözleşme hükümleri doğrultusunda ödemesi gereken ve kesinleşen tazminatı 10 gün içinde hak eden kişiye ödemesini yapar. Poliçe kayıpsa ve bulunmadığı takdirde şirket kayıtları temel alınarak ödeme gerçekleştirilir.

Yalnızca, ölüm teminatı uygulanmamış, hayatta kalma şartı ile düzenlenmiş poliçelerde, poliçede belirtilen sürenin tamamlanması nedeniyle yapılacak ödemede yalnızca sigorta poliçesi ve onaylı nüfus suretinin iletilmesi yeterli olacaktır.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir