Trafik Sigortasına Göre Zarar Görenlerin Hakları Neler?

Sigorta sözleşmesine ilişkin doğacak tazminatların kaldırılması ya da miktarında azalma görülmesi, zarar görene karşı sunumu yapılamayan bir olgudur.

Sigorta acentesi bu poliçe doğrultusunda tazminatın kaldırılmasını ya da azaltılmasını sağlayabilir ve bu oranda size rücu edebilir. Bu rücu şu şekilde gerçekleşir: Kazayı yapan kişinin kasti bir hareketi veya ağır kusuru meydana gelmişse, araç sahibi yetkili makamlardan izin almadan bir yarışa katılırsa ve ayrıca özel bir sigortası olmadığı biliyorsa, gerekli özeni göstermediği için, aracın ehliyeti olmayan kişilerce kullanılmasına müsaade edildiği durumlarda, aracın karşılıksız olarak verildiği kişilerce uyuşturucu ya da diğer keyif verici maddeler alarak kullanılması durumunda, yolcu taşıma ruhsatı olmayan araçlarda yolcu taşımak ya da yetkili kurumlarca izin alınmaksızın araçta fazla yolcu, yük, patlayıcı, tehlikeli madde ya da parlayıcı taşımak, kazanın gerçekleşmesi durumunda kanunlarca belirtilen sorumlulukları yerine getirmemekten kaynaklanan zararların artışında, tazminat alınacak olan aracın gasp edilmesi ya da çalınması durumunda, bu hasarın gerçekleştiği tespit edilmesi durumlarında tarafınıza ödenecek olan tazminat kaldırılabilir ya da azaltılabilir.

Bunu belirleyecek ve de bu durumu itinayla  tespit edecek olan sigorta acentesi, bilirkişi raporu doğrultusunda hazırladığı raporla bunu size rücu eder. Zorunlu trafik sigortası sizin dışınızda gelişecek olan kazada üçüncü şahısların hasarlarını ödemekle mesuldür. Aracınıza yaptıracağınız özel sigortalar ile kapsamını genişletebilir, ödeme ve hasarları bu şekilde kapatabilirsiniz.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir