Trafik Sigortası Ücretleri

Trafik Sigortası Ücretleri

Trafik Sigortası ÜcretleriTrafik sigortası ücretleri 2013 yılı içerisinde ciddi bir artış gördü. Bu artışın belirli bir oran dahilinde 2014 yılı içerisinde de artması öngörülüyor. Trafik sigortası ücretlerindeki artışın ana nedeni ise, sigorta şirketlerinin bilançolarında zarar yer almasıdır. Giderleri ve ödedikleri teminatlar, alınan prim bedellerinden daha fazla olduğu için, sigorta şirketleri bunu telafi için, araç sahiplerinin ödedikleri rakamları daha da artırmayı uygun buluyorlar. Bu sayede oluşan zararı kapatabileceklerini planlıyorlar. 2013 yılı içerisinde en alt zam oranı %22 lerde belirlenmişti. 2014 yılı içerisinde indirim bekleyen motorlu araç sahipleri, bu beklentinin boşa çıkacağını çok geçmeden öğrendi.

Trafik sigortası ücretleri oluşan bu zamlarla beraber ciddi olarak artışa geçmiş olsa bile bu rakamın bazı durumlarda aşağıya indirmek mümkün. Bu durumun başlıca şartı ise hasarsızlık indirimine sahip olmak. Ancak 2013 yılı içerisinde hasarsızlık indirimine sahip bir çok sürücü, 2012 yılına oranla daha yüksek prim ödedi. Bunun ana sebebi ise yapılan zam sonucu oluşan trafik sigortası ücretlerinin, hasarsızlık indirimi ile oluşan fiyatların üzerinde olmasıdır. Hasarsızlık indirimine sahip hiç bir araç sahibi, aracını bir önceki yıl belirlenen fiyatın aynısına ya da daha altına aracını sigorta altına alamadı.

Uygun poliçe almak için ise, ülkemizde bazı alanlarda sıkça yapılan araya bir tanıdık sokma işi ise geçerli olmamaktadır. Sigorta şirketleri sene başında, zorunlu trafik sigortası hizmetinden yararlanabilecekler için uygulanabilecek en düşük fiyatları Hazineye bildirmektedirler. Buna istinaden ise trafik sigortası ücretleri belirli bir rakamın altına gelememektedir. Tanıdık, torpil, eş veya dost bile olsa bu rakamların altına inmemektedir. Bu bağlamda bu alanda bir standartlaşmanın olduğunu söyleyebiliriz. Poliçeler üzerinde yapılabilecek belirli başlı indirimlerin haricinde, ek indirimler üretmek ya da fiyatları aşağı çekmek için çeşitli oyunlar yapmak olası değildir.

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir