Trafik Sigortası Ne Kadar Tutar ?

 Trafik Sigortası Ne Kadar Tutar ?

trafik-sigortasi-ne-kadar-tutar

Trafik sigortası ne kadar tutar sorusu acentelere en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Zorunlu trafik sigortası fiyatları için acenteler, araç sahiplerinden bir takım bilgiler istemektedir. Bu verilen bilgiler ışığında sisteme gerekli girişler yapıldıktan sonra acenteler, her bir farklı sigorta firması için bir fiyat almaktadır. Alınan bu fiyatlar araç sahibine iletilmektedir. Daha sonra karşılıklı müzakere ile en ucuz fiyata, trafik sigortası ne kadar tutar sorusu cevap bulmaktadır. Araç türüne göre oluşacak zorunlu trafik sigortası fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası ne kadar tutar diye kendisine sorulan acente, ilk aşamada kişiden TC kimlik numarası, araç modeli ve türünü anlamak için plaka, ek olarak ise ruhsat üzerinde yazan ve her araca özel olan seri numarasını istemektedir. Bu bilgiler olmadan zaten trafik sigortası ne kadar tutar sorununun cevabı verilememektedir. Bu bilgilerin hepsi sigorta şirketlerinin acentelere sunmuş olduğu ekranlara ilgili şekilde girilerek, sigorta şirketlerinin gerekli fiyatlamayı yapıp, acenteye iletmesi, beklenmektedir. Şunu da ek olarak belirtmeliyiz ki, her acente bütün sigorta şirketleri ile anlaşmalı olmayabilir. Ancak anlaşmalı olmasa bile alınan onlarca tekliften bize en uygun olan 3-5 teklifi acente bize sunacaktır. Bu bağlamda trafik sigortalarındaki teminatlar standart ve aynı olduğundan dolayı, trafik sigortası ne kadar tutar diyen araç sahibi, alacağı en ucuz fiyat ile aracını sigorta yaptıracaktır.

Sigorta şirketleri bir araç için zorunlu trafik sigortası ne kadar tutar sorusuna cevap verebilmek için, bir takım kriterler ışığında fiyatlamalar yaparlar. Bu kriterler kişinin ve aracın hasarsızlık indirimine sahip olup olmadığı, aracın türüne ve ticari faaliyetine göre taşıdığı risk oranı, aracın bulunduğu şehirdeki güvenlik unsuru ve o ilin taşımış olduğu kaza riski oranı, fiyatları belirlerken hep birden değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bu bilgilerin ışığında her sigorta şirketi trafik sigortası ne kadar tutar diyen araç sahiplerine en ucuz fiyatı vermek için yoğun çaba sarf etmektedir. Ancak hasarsızlık indirimine sahip olmayan araç sahipleri, diğer araç sahiplerine oranla daha yüksek fiyatla karşılaşmaktadır.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir