Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Trafik sigortası fiyatları ne kadar konusunda sizlere bilgi vermeye çaışalım. Hem araç sahiplerinin hem de yayaların can güvenliğini sağlamak amacıyla katı kurallar getirilmiş ve aydırıcı olmak için ağır cezalar getirilmiştir. Buna rağmen trafik kurallarına uymayanlar çok fazladır. Sinyal vermeye gerek duymadan dönüş yapanlar, ter yönden ulaşacağı yere gitmeye çalışanlar, park yasağı olan yerlere gelişi güzel park etmemeler, dönüşlerde yayaları hiçe saymalar vs. gibi birçok trafik kuralı maalesef çiğnenmeye devam ediliyor. Bu kuralları hiçe saymak, öncelikle insanın kendi hayatını ve başkalarının hayatını da hiçe sayman anlamına gelir. Ülkemizde zorunlu Trafik sigortası yürürlüğe girmiştir. Her araç bu sigortayı yaptırmak ve her yıl da yenilemek zorundadır. Aksi durumda ceza yiyebilir ve hatta araç trafikten bile men edilebilir. Trafik sigortaları olabilecek bir kaza durumunda karşı tarafın haklarını korumak içindir. Peki, trafik sigortası fiyatları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar? Nereden Alınır?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır.Trafik sigortası fiyatları ne kadar sorusunun cevabından önce bilmeniz gereken birkaç bilgi vermek isteriz. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu sigorta çeşidi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar.

Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar? Nasıl İşlem Yapılır?

Zorunlu trafik sigortasındaki limitler trafik kazasında oluşacak zararın türüne göre değişir. Herhangi bir can kaybı olması durumunda ölenin yakınlarına verilmesi gereken miktar, yaralanma olması durumunda hastane masrafları için ödenecek miktardan farklıdır. Aynı şekilde sadece maddi hasar olması durumunda da ödenecek rakam farklılık gösterir. Böyle durumlarda ödenecek miktar her sene değişmekte ve böylece her sene ödenecek primlerde de değişiklik olmaktadır.Trafik sigortası fiyatları ne kadar sorusuna cevaben; Trafik sigortası priminde ortalama yüzde 20 indirim meydana getiren yeni düzenleme ile İstanbul’da iyi sürücülere 470, kötü sürücülere 2 bin 137 lira tavan geldi. Türkiye genelinde tavan 444 lira. Yani trafik sigortası fiyatını sizin kurallara uyan ve iyi şoför olup olmamanıza bağlıdır. Örnek; Daha önce bir kazaya sebebiyet verdiyseniz, alkollü araç kullanırken ceza yediyseniz trafik sigortanızın fiyatı yüksek olacaktır.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir