Trafik Poliçe Sorgulama

Karayollarında sürücülerin daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde trafikte hareketliliklerini gerçekleştirebilmeleri ve ortaya çıkabilecek olan bir olası hasar durumunda maddi zararın giderilebilmesi için zorunlu trafik sigortası uygulaması vardır. Uygulama kapsamında sürücüler araçlarına sigorta şirketleri aracılığıyla zorunlu trafik sigortası yaptırarak, belirli bir poliçe kapsamında prim ödemesi yaparlar. Her sene güncellenmesi gereken bu zorunlu trafik sigortası kapsamında, sürücünün trafikte üçüncü bir şahsa yada nesneye zarar vermesi durumunda ortaya çıkacak olan maddi masraf sigorta şirketi tarafından belirli bir limite kadar karşılanmaktadır.

Uygulama oldukça faydalı olmakla beraber sürücülerin trafikte daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde hareket edebilmelerine olanak tanımaktadır. Örnek olarak hasarsızlık kademesi uygulaması, sürücülere hem caydırıcı hem de daha dikkatli olma yönünde motivasyon sağlamaktadır. Çünkü bu uygulama kapsamında bir sene boyunca hiçbir hasar kaydı olmayan sürücüler, sonraki sene indirimli bir fiyattan zorunlu trafik sigortası poliçesi alabilmekte iken hasar kaydı olanlar ise daha yüksek bir bedel ile prim ödemektedir.

TRAFİK POLİÇESİ NASIL SORGULANIR?

Sürücüler kimi zaman çeşitli nedenlerden dolayı sahip oldukları trafik sigortasına dair sorgulama işlemi yapmak isterler. Örneğin, aylık prim ödemesi takibi, kalan poliçe süresi tespiti gibi bilgileri edinmek için bu sorgulama işlemi yapılabilir. Ülkemizde zorunlu olarak uygulanan ve kanunlarla da sınırları çizilmiş olan zorunlu trafik sigortası uygulaması kapsamındaki sürücülerin merkezi bir şekilde bilgilerini öğrenebilmeleri ve işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için hazırlanan ara yüz TRAMER’dir.

Bir diğer adıyla Sigorta Bilgi Merkezi olarak da tanınan TRAMER, sürücülerin poliçe bilgilerini anında sorgulayabilmelerine olanak tanıyan bir sistemdir. Sisteme girişte, sürücülerin talep edilen bilgilerin girişini sağlamaları durumunda ilgili aracın Zorunlu Trafik Sigortası poliçesine dair tüm detaylar görüntülenebilmektedir. Bunun haricinde daha birçok işlemin gerçekleştirilebildiği TRAMER ara yüzü; sigortalı kişinin prim ödemelerini takip edebilmesi adına büyük bir kolaylık sağlar. Böylelikle sürücü, ödeme gecikmesi yaşamadan ne zaman ve ne kadar bir ödeme yapacağını bilir ve ona göre davranır. Böylelikle de gecikme cezası ödemek gibi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaz. Zira takibini aksatan kişiler için ödemenin gecikmesi durumunda yaklaşık %5’lik bir gecikme faizi işletilmektedir.

NASIL SORGULANIR?

Eğer işlem Sigorta Bigli ve Gözetim Merkezi web sitesi üzerinden yapılacaksa, ilgili siteye girdikten sonra ana sayfaya ilerleyiniz ve ardından üst araç çubuğunda yer alan “Sorgulamalar” sekmesinin alt başlıklarından “Trafik Poliçesi Sorgula” seçeneğine tıklayın. Açılan ekrana plaka ve T.C. kimlik numarası bilgilerini girdikten sonra “Ara” butonuna tıkladığınız anda sistem otomatik olarak poliçe bilgilerinizi size sunacaktır. Böylelikle siz de aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesine dair merak ettiğiniz bilgileri anında öğrenebilecek ve bu bilgiler ışığında prim ödemesi ve poliçe sürecini görüntüleyebileceksiniz.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir