Trafik Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Karayollarında meydana gelebilecek herhangi bir kaza durumunda sürücülerin kullandıkları araçların hasar görmesi, üçüncü şahısların yahut bir nesnenin zarar görmesi durumunda ortaya çıkacak maddi yükümlülüğü koruma altına almak adına ülkemizde Zorunlu Trafik Sigortası uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama kapsamında kişiler özel sigorta şirketlerinden ilgili sigorta poliçesini prim ödemek suretiyle temin ederler.

Temin edilen sigorta poliçesi 1 yıl süreyle geçerlidir ve sürücüler bu poliçenin prim ödemesini isterlerse aylık taksitlerle veya isterlerse peşin ödemeyle yapabilmektedirler. Ayrıca sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortası uygulaması kapsamında ekstra poliçe uygulamalarıyla da olanaklar sağlarlar. Bu şekilde hem güvenli bir trafik ortamı hem de ortaya çıkacak olan maddi hasarın kolay yoldan giderilmesi hedeflenir. Bu uygulamada prim ödemesi ise sürücünün kullandığı aracın özelliklerine bağlı olarak belirlenmektedir.

TRAFİK HASARSIZLIK KADEMESİ VE İNDİRİMİ NEDİR?

Zorunlu trafik sigortası kapsamında poliçe ödemesi yapan sürücülerin işaret ettiğimiz üzere poliçeleri her sene yenilenmektedir. Zorunlu olan bu sigorta uygulaması kapsamında “Hasarsızlık Kademesi” adı verilen bir uygulama vardır. Bu uygulama ile sürücülerin yıllık poliçe ödemelerinde indirim kazanmaları veya ödemelerine zam uygulanması söz konusudur. Daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse;

Yıllık olarak zorunlu trafik sigortası poliçesine dahil olan sürücü, ilk defa sürücü olarak trafiğe çıkıyorsa, zorunlu trafik sigortası primini baz tutardan yani 4. Kademeden ödemek durumundadır. Eğer sürücü trafikte ilk senesinde bir hasar kaydı ile karşılaşacak olursa, bu durumda 3. Kademeye düşecektir ve bir sonraki poliçe senesinde yeni kademesine bağlı olarak zamlı bir prim ödemesi yapacaktır. Çünkü trafikte hasara sebep olmuştur ve bu durum nedeniyle kişinin dolaylı yoldan caydırıcı bir unsura maruz kalması sağlanır. Öte yandan eğer kişi ilk senesinde baz ödeme yaparken, hiçbir hasar kaydı ortaya çıkmazsa, bu durumda da öteki sene daha düşük prim tutarı ödemek üzere 5. Kademeye yükseltilir ve indirim hakkı kazanır.

HASARSIZLIK KADEMESİNDE İNDİRİM UYGULAMASI

Ele aldığımız üzere zorunlu trafik sigortasında hasarsızlık kademesi uygulaması, trafikte sürücülerin daha fazla prim ödememek adına hasara sebep olabilecek durumlardan daha fazla kaçınmasını sağlayacak bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında indirim yolu 3 basamakta gerçekleşir ve sürücü avantajdan faydalanır. Bu indirim basamakları ile;

  1. Basamak –İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücülere uygulanmakta olan standart (baz) tarifedir.
  2. Basamak –Poliçenin ilk senesinde hasar kaydı olmaması durumunda %15 indirim uygulanır.
  3. Basamak –Poliçenin ilk senesinde hasar kaydı olmaması durumunda %30 indirim uygulanır.
  4. Basamak–Poliçenin ilk senesinde hasar kaydı olmaması durumunda %45 indirim uygulanır.

Görüldüğü üzere 3 sene üst üste herhangi bir hasar kaydı oluşmayan, trafikte kaza veya hasara neden olmayan kişiler %45 indirimli olarak zorunlu trafik sigortası poliçesine ödeme yapma şansına sahip olurlar. Böylelikle de büyük bir maliyet avantajı elde ederler. Öte yandan bu durumun tam tersi ise hasar kaydı olan kişiler için geçerlidir. Hasar kaydı olan kişiler için ise 3 senelik üst üste hasar kaydının olması halinde %150 zam ile zorunlu trafik sigortası prim ödemesi uygulanır. Bu durum ise yüksek bir maliyetin ortaya çıkmasına neden olmakla beraber, sürücüler için oldukça caydırıcı bir durumdur.

Trafik sigortası için uygulanan bu hasarsızlık kademesi uygulaması ile sürücülerin trafikte daha dikkatli olmaları ve karayollarında güvenliğin arttırılması amaçlanmaktadır. Sürücüler daha yüksek bir ödeme yapmamak adına daha dikkatli bir şekilde trafikte araç kullanmaya özen göstermektedirler.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir