Trafik Sigortası Poliçe Sorgulama

Trafik sigortası birer senelik dilimler halinde yapılan ve yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bazı geçici süreli trafiğe çıkacak araçlar için ise geçici olarak trafik sigortası yapılabilmektedir. Trafik sigortası poliçelerini her sene yenilemek gerektiği için hali hazırda varolan sigorta süresinin ne zaman biteceği, yeni sigortanın ne zaman yapılması gerektiği, daha önceki yapılan sigortanın hangi firmadan yapıldığı ve diğer ayrıntıları online olarak zorunlu trafik sigortası poliçe sorgulama işlemi ile yapabiliriz. Bu bağlamda ceza almamamız için bir sonraki sigortalama işleminin ne zaman yapılabileceğini takip edebilir, eski sigorta bilgilerine erişebiliriz. Bu sayede süre takibini etkin bir şekilde yaparak olası bir cezai yaptırımdan kendimizi kurtarabiliriz.

trafik-sigortasi-sorgulama

Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemlerini artık basit bir şekilde internet ortamından rahatça yapabiliriz. Bu ekranda bizlere sigortanın hangi tarihte başladığı, hangi tarihte biteceği, sigortanın hangi şirketler ile yapıldığı ayrıntılı bir şekilde çevrimiçi olarak bizlerle paylaşılmaktadır. Eğer buradaki takibi yerli yerince yaparsak, trafik sigortamızın pasif duruma düşmesinin önüne geçebiliriz ve buna mukabil olası bir trafikten men edilme cezasının önüne geçmiş oluruz. Bu işlemler daha öncesinde sigorta acenteleri tarafında yapılıyor olsa bile artık her birey tarafından internet ortamında istenildiği zaman yapılabilmektedir.

trafik-sigortasi-acentalari

Online olarak trafik sigortası poliçe sorgulaması yapabilmeniz için elimizde bir takım bilgiler olması gerekmektedir. Bu bilgiler ile gerekli sorgulamaları yaparak bizlere gereken bilgileri sistem sunmaktadır. Bu bilgiler bizim ruhsat üzerinden ulaşabileceğimiz bilgileri kapsamaktadır. Sigorta şirketi, acenta numarası, poliçe numarası ve yenileme numarası gibi bilgiler ile sorgulama yapabileceğimiz gibi, şasi no, motor no ya da TC kinlik numarası ile bu sorgulamalar daha bilindik bilgiler ile yapılabilmektedir. Bunların yanında ise aracın plaka bilgisine sahip olmamız gerekmektedir. Eğer plaka numarası bilgisi yok ise, sorgulama işlemi yapılamamaktadır.