Trafik Sigortası Ne Kadar ?

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Kadar?

trafik-sigortasi-ne-kadar

Bir çok okurun kafasındaki soru “Trafik Sigortası Ne Kadar” dır. Bu bağlamda zorunlu trafik sigortasının ne kadar olacağını ve şu kadar rakamdır denilebileceğini kimse iddia edemez. Zorunlu trafik sigortası ne kadar sorusunun cevabının net olarak belirmesi için, bir takım ek bilgilere gerek olmaktadır. Bu ek bilgiler aracın hangi ilde olduğu, geçmişteki aracın ve ruhsat sahibinin kaza istatistikleri, teklif alacağı sigorta şirketinin risk değerlemeleri gibi başlıkları içerebilmektedir. Bütün bu bilgiler bir araya getirildiğinde bir takım sigorta şirketlerinden teklifler istenerek, trafik sigortası ne kadar sorunun cevabı alınabilir.

Bizim esas olarak zorunlu trafik sigortası ne kadar sorusu için alacağımız cevap için bazı bilgileri sigorta şirketine iletip ondan bir yanıt almamız gerekmektedir. Ancak önemli bir hususu bilerek hareket etmemizde fayda var. Bizler zorunlu trafik sigortası primlerini düşük rakamlar üzerinden ödemek istiyor isek, mümkün olduğunda hasar verici kazalardan uzak durmamız gerekmektedir. Şunu aklımızdan çıkarmayalım ki, hiç bir sigorta şirketi sürekli hasar ödemesi yapılmasına sebebiyet veren sürücüleri istemez. Her sigorta şirketi kar etmek için kurulmuştur ve bu anlamda sürekli sigorta şirketini zarar uğratan sürücülerden uzak durmak istemektedirler. Önlem olarak ise yüksek fiyatlar çıkararak, bu kişilerin sistemlerine bu şekilde katılmasını talep etmektedirler. Ancak ek olarak şunu da bilmeliyiz ki, her sigorta şirketinin belirli bir risk oranı vardır ve mümkün olduğunca kaza yapan sürücülerden uzak durarak, bu riski düşük rakamlarda tutmak istemektedirler.

Bu hususta zorunlu trafik sigortası zorunlu bir trafik sigortası türü olduğu için sürücüler bu trafik sigortası her ne olursa olsun bir şekilde yaptırmak zorunda. Sürekli hasara sebebiyet veren sürücüler için yüksek prim sunularak sigortanı benden yaptırma, git başka bir sigorta şirketinden yaptır zihniyeti yatmaktadır. Sigorta şirketlerinin buradaki savunması ise, sürekli kaza yapan bir sürücü şirketi zarar uğratmakta ve geleceğini tehlike altına atmaktadır. Bu konuda ise biz sürücülerin sigorta şirketlerini aldatmaması ve elimizden geldiğince kaza riskinden uzak durmamız gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında zorunlu trafik sigortası ne kadar sorusu için kafamızda bir cevap oluşacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir