Kaza Yaptım Sigortam Yok

Trafik kazası, karayollarında herhangi bir nedenden ötürü meydana gelebilecek talihsiz bir olaydır. Kazalar küçük ve büyük olarak birçok sonuca yol açabilir ve bu durum hem kazayı yapanı hem de kazadan etkilenen kişi veya nesneyi olumsuz etkiler. Bu durumun tanzimi için ise kazanın mesuliyetinde olan kişi sorumluluk almalıdır ki Türkiye’de bu anlamda zorunlu trafik sigortası uygulaması vardır. Bu uygulama ile kişiler bir kazaya neden olduklarında, ortaya çıkan hasar sigorta şirketi tarafından belirli bir limite kadar ödenir ve kalanını sürücü halleder. Ancak herkes bu sigortayı yaptırmak konusunda benzer özeni göstermemektedir. Hem kanunen zorunlu olan hem de geleceğin güvence altına alınması açısından gerekli olan bu sigortayı yaptırmamış olup, bir de kaza yapan kişiler ise baş ağrısı yaşarlar. Bu yazımızda ilgili kişiler için detayları aktaracağız;

EĞER KAZA YAPTIĞINIZDA SİGORTANIZ YOKSA;

Eğer trafikte bir hasara neden olduysanız ve trafik sigortanız o süreçte mevcut değilse bu durumda sürücünün trafik sigortası varsa, kişinin sigorta şirketi ortaya çıkan hasarı gidermek üzere harekete geçer. Ancak bu noktada bir yol ayrımı söz konusudur. Sigorta şirketi, ortaya çıkan hasarı tanzim ettikten sonra hasara neden olan kişi siz değilseniz, sigorta şirketi doğrudan karşılamayı yapar ancak eğer ortaya konulan tespitler kaza yapan kişiyi siz olarak gösteriyorsa bu durumda sigorta şirketi yine ilgili aracın hasarını giderir ancak rücu etme hakkına sahiptir. Yani eğer hasara sebebiyet veren kişi sizseniz bu durumda sigorta şirketi yaptığı harcamaların hesabını çıkararak sizden ödeme talep edebilir.

Bir diğer uygulamaysa güven hesabıdır. Karşı taraftaki sürücü açısından bakıldığında hasara sebep olan araç trafik sigortasızsa, kaza yapan kişi kaçtı ve tespit edilemiyorsa ve ortada bedensel bir zarar söz konusuysa bu durumda güven hesabı uygulamasından faydalanarak ortaya çıkan zararın maddi kısmının tanzim edilebilmesi mümkündür.

Ele aldığımız üzere trafik sigortası olmaması durumunda ortaya çıkacak olan sonuçlar hem maddi hem de sağlık açısından birçok olumsuzlukla neticelenebilmektedir. Bu nedenle sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir