Kaza Tespit Tutanağı ve Geçerlilik Süresi

Kaza Tespit Tutanağı iki ya da daha çok sayıdaki aracın yaptığı kazanın boyutlarını belirten ve tarafların kazaya ait ayrıntılarını gösteren belgedir. Kaza sonucunda taraflar arasında maddi bir hasar yaşandıysa, yapılması gereken öncelikli iş anlaşmaya varmak. Anlaşma sağlanmasının ardından, kaza tespit tutanağını düzenleyerek ve hasarların ödenmesi konusunda hem fikir olunarak ayrılırsınız. Ancak taraflar anlaşamazsa ya da bir taraf tutanağı imzalamazsa trafik polisi çağrılması gerekir.

Kurallara uygun olarak düzenlenen kaza tespit tutanağı, ilgili ve sorumlu kişilerce düzenlediği kabul edilir. Yani kişilerce ya da polis tarafından düzenlenecek olan tutanağın resmi boyutu söz konusudur.

Tutanağı düzenlerken, uyulması gereken pek çok detay ve kural söz konusudur. Sigorta acentesiyle sorun yaşamamak ve hasar ödemelerini zamanında alabilmek için bu hususlara dikkat etmek gerekir.

Kaza Tespit Tutanağını Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

* Kazanın olduğu yer ve tarih,

* Varsa tanıkların ifadelerinin yazılması

* Sürücülere ait TC no, ad-soyad, ehliyet sınıfı ve numarası ile iletişim bilgileri eksiksiz yer almalıdır. Ayrıca araçların marka, kullanım şekli ve şasi numarası da yer almalıdır.

* Tarafların imzası

* Birden fazla araç kaza yaptıysa hepsine ayrı ayrı tutanak tutulmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı Geçerlilik Süresi Ne Kadar

Trafik kazasıyla oluşacak hasarlardan dolayı düzenlenen tutanak 2 yıl itibarı ile geçerli olup, 10 yıl sonra zaman aşımına uğrar.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir