Kaza Tespit Tutanağı Sorgula

Türkiye’de trafiğin daha güvenli ve düzenli bir ortam olması adına çok sayıda takip çalışması gerçekleştirilmektedir. Başta zorunlu trafik sigortası olmak üzere uygulanmakta olan çeşitli prosedürler neticesinde sürücüler hem trafikte daha dikkatli olmakta hem de karayolları güvenli bir ortam haline gelmektedir. Bu anlamda sürücülere hem caydırıcı hem de motive edici bir uygulama olan “Hasarsızlık Kademesi” uygulaması ortaya çıkmaktadır.

HASARSIZLIK KADEMESİ HAKKINDA:

Zorunlu trafik sigortası yaptıran araç sahipleri, poliçe sürelerini hasarsız olarak tamamladıklarında indirim avantajına sahip olurlar ve hasar yaşayan kişiler ise daha yüksek tutardan prim ödemek durumunda kalırlar. Bu hususu daha da açmak gerekirse; trafik sigortası kapsamında tavan fiyat uygulaması dahilinde poliçe süresince bir kişinin kaza yapmaması, karayollarında üçüncü şahıslarda yada çevresel faktörlere zarar verecek bir duruma sebep olmaması, bir sonraki trafik sigortası poliçesi döneminde atladığı kademe sebebiyle indirimli olarak poliçeden faydalanırlar. Öte yandan zorunlu trafik sigortası kapsamındaki kişi bir kaza yaptığında ya da sigortanın karşılaması gereken bir zarar meydana geldiğinde, bir sonraki poliçe döneminde daha yüksek tutardan prim ödemek durumunda kalacaktır. Bu uygulamanın amacı, trafikte güvenliği arttırmak ve kaza sayısını düşürecek bir uyaran yaratmaktır. Sürücüler hasara sebebiyet vermemek üzere daha dikkatli olacaklar ve hasara neden olan sürücüler ise zamlı fiyat uygulamasına maruz kalacaktır.

KAZA TESPİT TUTANAĞINIZI SORGULAYIN

Eğer yıllık bazda kademe tutarınızı etkileyebilecek olan bir kaza tespit tutanağınızın olup olmadığını bilmiyorsanız o halde sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminizi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi web sitesinden gerçekleştirebilmek üzere önce ilgili siteye ilerleyin. Ardından “Anasayfa” butonuna tıklayarak sitenin genel ara yüzüne erişin. Üstte yer alan araç çubuğundan “Sorgulama” seçeneğini ve ardından alt başlıklar içerisinden “Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama” seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandan kazaya sebebiyet veren aracın plakasını ve sigortayı yaptıran kişinin T.C. kimlik numarasını girdikten sonra “ARA” butonuna tıkladığınızda bilgiler eğer doğru ise Kaza Tespit Tutanağı sonuçları ve dökümanları gösterilecektir. Eğer bir kaza tespit tutanağınız o yıl için varsa bu durumda hasarsızlık kademesi uygulaması gereği bir sonraki sene bir basamak gerileyeceğiniz anlaşılır.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir