Kasko Alkollü Kazayı Öder mi 2018

Alkol kullanımı sebebiyle günümüzde meydana gelen trafik kazaları ile ilgili haberlerle sıkça karşılaşırız. Hatta belki kendimiz de bu durum ile karşı karşıya kalmış olabilir veya tanıklık etmiş olabiliriz. Alkol kullanımı nedeniyle zihinsel ve fiziksel fonksiyonlarının kontrolünde güçlük yaşayan kişilerin trafikte hareket halinde iken başka bir araca, bir insana, canlıya veya nesneye çarpması durumunda oluşan hasar ile ilgili ise akıllarda kritik bir soru vardır. Bu soru; kasko uygulamasının alkollü kazayı ödeyip ödemeyeceğidir. Bu yazımızda ilgili durumun açıklığa kavuşması için pratik bilgiler sağlamaya çalışacağız.

KASKO VE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMI

Ortaya çıkan bir kazaya neden olan kişinin kandaki alkol oranının 0.50 promil ve üstünde olması durumunda kazada alkollü sürücü faktörü dikkate alınır ancak burada kazanın doğrudan doğruya alkol kullanımı ile ilişkilendirilmesi söz konusu olmayabilir. Çünkü eğer burada kaza doğrudan doğruya alkol kullanımına bağlı olarak gerçekleştiyse bu durumda sigorta şirketi poliçe teminatı kapsamı dışında kalınmasından ötürü hasar bedeli ödemeyi reddedebilir. Ancak eğer kazanın doğrudan doğruya alkol kullanımından kaynaklanmadığının tespiti söz konusuysa bu durumda mahkeme açılarak hasar bedeli ödenmesi talep edilebilir.

Bahsettiğimiz üzere ortaya çıkan hasarın teminat dışında kalabilmesi için ortaya çıkan kazanın gerçekleşme şekli itibari ile aracı kullanan kişinin salt alkol etkisi ile kazaya sebebiyet vermiş olması gerekir. Yani buradan yapabileceğimiz çıkarım sürücünün alkollü olması, hasarın teminat dışı olması için tek başına yeterli sebep değildir.

İşaret ettiğimiz durum kapsamında sigorta şirketine düşen sorumluluk kazanın salt alkol etkisiyle gerçekleşip gerçekleşmediğini ve hasarın teminat dışı kalıp kalmadığını ispat etmektir. Bu noktada kazanın gerçekleşmesi sürecine ve sürücüye ilişkin olarak mahkeme tarafından nörolog, hukukçu ve trafik uzmanı bilirkişilerden oluşan bir kurul oluşturularak kazanın salt alkol etkisiyle gerçekleşip gerçekleşmediği ve hasar bedelinin teminat dışı kalıp kalmadığı tespit edilecektir.

Anlaşılacağı üzere KASKO eğer kaza %100 alkollü araç kullanımına bağlı olarak gerçekleşmiş ve ispat edilmişse sigorta şirketinin bedeli teminat dışı tutması mümkündür ve bedeliniz ödenmeyebilir.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir