İllere Göre Trafik Sigortası Fiyatları

İllere Göre Trafik Sigortası Fiyatları

il-il-trafik-sigortasi-fiyatlari

İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlenmesinin yanı sıra başka bazı kriterlere göre de trafik sigortası fiyatlarıbelirlenmektedir. Bunlardan bazıları araç türü, hasarsızlık durumu, kişinin geçmişteki kaza durumudur. Bu kriterlerin hepsi birden değerlendirmeye alınıp, o poliçe için bir fiyat belirlemesi yapılmaktadır. İllere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlenmesindeki esas nokta o ile göre değişen trafikteki hasar riski oranıdır. Bazı illerde kaza ve risk yüksek olduğundan fiyatlar bu oranda diğer illere göre biraz daha yüksek tutulmaktadır. Ayrıca bir ildeki zorunlu trafik sigortası yaptırması gereken araç sayısı ile yaptırmayan araç sayısı arasındaki oran yüksek ise bu oran yine primlere yükselme olarak yansıtılmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda örneğin Güneydoğudaki illerimizde güvenlik sebebi ve araçların hasar görme ihtimali diğer illerimize göre daha yüksek olduğundan, uygulanan primler diğer illere göre biraz daha fazla idi. En azından diğer sigorta şirketlerinin neden illere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları değişkenlik gösteriyor sorusuna verilen cevaplar bu yönde idi. Zorunlu trafik sigortasına katılım oranı İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerde yüksek olduğundan dolayı, trafik sigortası primleri göreceli olarak biraz daha uygun olmaktadır. Ayrıca illere kalkınmada verilen öncelik ve o ildeki kaza sayısı da fiyat belirlenmesi konusunda önem arz eden diğer başlıklardan birisidir.

Bazı şirketlerin ise illere göre zorunlu trafik sigortası fiyatlarının farklılık gösterdiğini iddia etmesi ve bunu bir indirim varmış gibi göstermesi ise tamamen bir pazarlama stratejisidir. Genel itibari ile araçlar için kesilecek poliçelerde il bir faktör olsa bile bunu herkese indirim olacakmış veya indirim yapılmış şeklinde sunmak çok doğru bir yaklaşım değildir. Buna istinaden bizler illere göre zorunlu trafik sigortası fiyatlarının değişeceğini bilir isek, daha bilinçli bir tüketici olmuş oluruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir