İkinci El Aracın Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Zorunlu Trafik Sigortası ülkemizde motorlu araç kullanıcıları için düzenlenen bir sistem olmuştur. Araç ister sıfır, isterse ikinci olsun trafiğe çıkabilmesi için trafik sigortasının olması zorunludur. 2918 Kara yolları kanunu, trafiğe çıkan araçları bu kapsamda değerlendirilmektedir. Ne yazık ki ülkemizde insan hayatının en fazla kayıp olduğu alan trafiktir. Trafik sigortası bu bağlamda gerek kaza anında gerekse kaza sonrasında büyük avantajlar sağlamaktadır. İki aracın kaza sürecinde her iki tarafta da oluşacak her türlü maddi ya da manevi hasar durumu sigorta kapsamında değerlendirilir ve bu sistemin iyi bir şekilde işlediğini görmemiz de mümkün.

Dolayısıyla eğer ikinci el bir araç alacaksanız mutlaka trafik sigortasının olup, olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi durumda, sigortasını yaptırdıktan sonra aracı üzerinize almanızda fayda var. Yoksa, trafik sigortası olmadığı için hem para cezasına çarptırılırsınız hem de aracınız bağlanarak otoparka götürülür. Bundan sonra da bir çok prosedür sizi bekler. Kısa sürede yaptırabileceğiniz poliçeyi aracınız bağlıyken yaptırıp, bunu tebliğ edip, otoparka giderek, otopark ücretini de ödedikten sonra aracınızı alabilirsiniz.

Zorunlu olan trafik sigortası içeriği ve uygulamaları da standarttır. Ücretler de standart olabileceği gibi, aracın marka ve modeli, araç sahibinin cinsiyeti ve yaşı da ücretlendirme konusunda etken olan faktörler arasında yerini alır. Zorunlu olmayan sigorta poliçelerinde ise sizin isteğiniz üzerine özel paket ve fiyatlar belirlenebilir.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir