Hasarsızlık Kademesi Nedir?

Hasarsızlık kademesi kavramını ele almadan önce, bu hususun temelini oluşturan zorunlu trafik sigortası kavramını incelemek gerekir. Çünkü, hasarsızlık kademesi uygulaması, zorunlu trafik sigortası yaptıran kişilerin ödeyecekleri primleri etkileyen bir uygulamadır. Uygulamanın amacı, trafikte sürücülerin kaza yapma risklerini azaltmak üzere bir uyaran sağlamaktır.

Zorunlu trafik sigortası, kanunen zorunlu kılınmış olan bir sigorta uygulamasıdır. Bu sigorta uygulaması kapsamında, taşıt sahipleri araçlarına trafik sigortası yaptırdıklarında, karayollarında sebebiyet verebilecekleri herhangi bir kaza veya olay ile üçüncü şahıslara yada nesnelere verilen zararın tanzimi sigorta şirketi tarafından tanzim edilmektedir. Türkiye’de tüm sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası uygulamasını sunmaktadır. Uygulamaların belli standartları tüm sigorta şirketlerinde geçerli olmak üzere, kimi şirketler sundukları poliçelerin kapsamına ekstra özellikler ve avantajlar ekleyebilmektedir. Belirli bir prim ödemesi yapılan poliçe için ödeme seçenekleri ve ödeme şekilleri de sigorta şirketleri arasında farklılık göstermektedir.Ayrıca prim ödemelerinde etkili olan bir uygulama da hasarsızlık kademesidir. Bu kademenin önemi sigortadan faydalanan kişi açısından öne çıkar çünkü kademeye göre prim ödemesi yapılacaktır.

Trafik Sigortasında Basamak (Kademe) Hesaplaması

Zorunlu trafik sigortası uygulaması kapsamında yer alan Tavan Fiyat uygulamasında poliçelere yönelik toplamda 7 basamak bulunmakta. İlk kez trafiğe çıkacak olan kişiler, zorunlu trafik sigortası kapsamında 4. Basamaktan prim ödemesi yaparlar. İlgili kişinin poliçe süresince hasarsız bir şekilde süreyi tamamlaması ile sırasıyla 5., 6. Ve 7. Basamaklardan indirime sahip olurlar ve eğer kişi hasar kaydı ile karşılaşırsa bu durumda 3., 2. Ve 1. Basamak tarife ile zorunlu trafik sigortası poliçesine prim ödemesi yaparlar.

Anlaşılacağı üzere bu uygulama kapsamında hasarsız sürücüler indirim fırsatına sahip olurken, hasar kaydı olan kişiler ise zamlı prim ödemesi ile karşılaşırlar. İlk senesinde hasarsız bir trafik süreci geçiren sürücü, bir sonraki poliçe yılında 5. basamaktan yani %15 indirim ile prim ödemesi yapar. İkinci seneye de hasarsız bir şekilde ulaşan sürücü bu yıl 6. Basamaktan yani %30 indirimli olarak prim ödemesi yapar ve üçüncü seneye de hasarsız geçmesi durumunda 7. basamaktan yani %45 indirimli olarak poliçeye ödeme yapar.

Kişi zorunlu sigorta poliçesi kapsamında ilk senesinde hasar kaydı oluşması durumunda sonraki senesinde %50 zam ile, ikinci sene %100 ve üçüncü sene ise %150 zamlı tarife ile zorunlu trafik sigortası poliçesini yaptırmak zorunda kalır.

Eğer trafik sigortası poliçenizin geçmişini öğrenmek ve basamak durumunuzu görüntülemek istiyorsanız Sigorta Bilgi Merkezi (TRAMER)’den sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir