Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortasi Fiyatları

zorunlu-trafik-sigortasi-fiyatlari

Zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında bir çok bilinmeyen ve yanlış bilinen şey bulunmaktadır. Bunları sıra ile açıklamaya ve siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışalım. İlk olarak trafik sigortası fiyatları teklif olarak sürücülere veya teklif isteyene verilirken bu fiyatların aynı sigorta şirketi için farklı acentelerde, farklı fiyatlara olabileceği düşünülmektedir. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Örneğin X sigorta şirketi size zorunlu trafik sigortası fiyatları ile ilgili teklif istediğinizde vereceği fiyat, hangi acenteye giderseniz gidin kesinlikle aynı olacaktır.

Acenteler arası farklılıklar ise şu şekilde olabilmektedir. Örneğin bir acente X sigorta şirketinden sizin için bir zorunlu trafik sigortası fiyatteklifi hazırladı. Ancak başka bir acente, x sigorta şirketi ile anlaşması olmayabileceğinden dolayı Y sigorta şirketi üzerinden size daha cazip ve ekonomik anlamda uygun bir teklif sunabilir. Burada fark acente farkı gibi gözüküyor olsa bile esasında fark yine tamamen sigorta şirketi farkından dolayı ortaya çıkmaktadır. Unutmayalım ki bütün acenteler, bütün sigorta şirketleri ile anlaşmalı olmayabilirler ve bu anlaşması olunmayan sigorta şirketi başka bir acente üzerinden bize daha uygun bir zorunlu trafik sigortası fiyatı sunabilir. Burada bilmemiz gereken aynı sigorta şirketi için kesinlikle farklı acentelerden farklı zorunlu trafik sigortası fiyatı alınamayacağıdır.

Gelelim diğer bir önemli hususa. Burada bilinmesi gereken yine önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası fiyatları ile uygulamalar ve teklifler hazırlanırken her firmanın kendisine özgü bir fiyat politikası ve prim sistemi olabilir. Buna istinaden de son kullanıcıya yansıyan fiyatlarda farklılıklar olabilir.Sigorta şirketleri bu hesaplamaları yaparken kendi istatistiklerini ve kendi risk oranlarını göze alarak bu fiyatlamayı yapmaktadırlar. Örneğin bir sigorta şirketi o yıl içerisinde belirli bir bölgede, belirli bir araç modeli için ciddi anlamda hasar ödemesi yapmışsa, bu sigorta şirketi gelecek yol uygulayacağı primleri bu oranda artırarak kullanıcılarına sunmaktadır. Bu da diğer firmalarla göreceli olarak farklı fiyata sahip olacaktır demektir. Unutmayalım ki ödediğimiz zorunlu trafik sigortası fiyatları nispetindeki primler dahilinde, bütün teminatlar ve limitler bütün sigorta şirketleri için aynıdır.

No Responses

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir