ESP Zorunluluğu Türkiye’de

Elektronik Denge Programı ESP 01 Kasım 2014 tarihinde ülkemizde de zorunlu hale getirildi. Yeni tescil edilen binek araçlar ve 1,3 tonun altındaki ticari araçları kapsayan sistem ile bu araçlara standart donanım yüklenerek gerçekleştirilecek. Bir yıl sonra da tüm araçlar için geçerli olacak sistem ile hava yastığının korumasından bile daha güvenli olacaksınız. Bu sistemin amacı ve zorunlu olmasındaki yegane sebep trafikte oluşacak riskleri azaltmak ve insan hayatını korumak. Bosch tarafından üretilen sistemin seri üretimi 1995 yılında başladı ve bugüne kadar da yüz milyonun üzerinde üretildi.

Bu sistemle Avrupa’da 190 bin kaza önlenirken, 6 binden fazla kişinin de hayati riski ortadan kalktı. Avrupa’da araçların %84’ünde ESP donanımı varken dünyada bu rakam %59 olarak belirlendi.

Patinaj Kaynaklı Hasarlar ESP ile %80 Azalacak

ESP sistemi ile yollarda patinajdan kaynaklı oluşan kazaların %80’inin engellenebileceği bildirilirken, Avrupa’da %40 araçta bulunan ESP ile 33 bin insanın hayatının kurtarıldığı da belirtilen önemli unsurların arasında yer alıyor.

Sıradan, klasik bir patinaj önleyici değil!

ESP sadece bu özelliğiyle öne çıkmıyor, ayrıca araç sürücüsünün araba kullanışını da ölçerek, uyuşmazlık bulduğu anda motor torkunu azaltıyor ve bu şekilde çözüm üretemezse tekerleklere fren uyguluyor ve böylece aracın yoldan çıkmasını engelliyor.

Özellikle yağmurlu havalarda kayganlaşan yollar için ideal olan sistem, araç sürücülerine ve araçlara da büyük kolaylıklar sağlayacak.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir