Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulaması nasıl yapılır sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda aracınızın hasar kaydını nasıl yapacağınız hakkında önemli bilgilere yer verdik. Araç hasar kaydı sorgulama işlemi Trafik Sigortaları Merkez Birliği’nin (TSMB) sistemi üzerinden yapılır. TSMB’nin bu sistemine kısaca Tramer denir. Tramer sistemi üzerinden araç kaza sorgulama işlemi yapılabildiği gibi araç hasar kaydı sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

Tramer sisteminden sorgusu yapılan aracın daha önce bir kazasının olup olmadığı, hasar görüp görmediği gibi bilgiler görülebilir. Bir aracın sorgusunu Tamer sisteminden yapmak ikinci el araç satın alırken bir zorunluluktur İnternetten bulunan bir aracın satın alınma durumunda aracın plakası ya da şase numarası istenmeli ve satın almaya karar vermeden önce araç sorgulama SMS ya da Tramer üzerinden yapılmalıdır.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kaza sorgulama sırasında aracın sigorta bilgilerine de ulaşmak mümkündür. Kaza sorgulama işlemini yapabilmek için hakkında sorgu yapılacak olan aracın şase numarası ya da plaka numarası bilinmelidir. Tramer sistemi üzerinden yapılabilen araç kaza sorgulama ayrıca kısa mesaj yoluyla da gerçekleştirilebilir. Araç kaza sorgulama şase numarası ile yapılabildiği gibi plaka numarası ile de yapılır. Ancak her iki sorgu arasında şase numarası ile yapılan sorgunun daha garanti olduğu bilinir. Çünkü araçların şase numaraları o araçların üretimi sırasında her araç için ayrı olarak belirlenir ve aracın kimliği vazifesini görür. Plaka numarası ile yapılan sorgularda aracın daha önce el değiştirmesi ve başka bir şehre satılması durumunda plakası da değişeceğinden sorguda satıştan önceki bilgilere ulaşmak pek mümkün olmayabilir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulaması SMS yöntemi ile de gerçekleştirilebilmektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom GSM operatörlerinden gerçekleştirilebilecek olan araç hasar kaydı sorgulama işlemi için her operatör için aynı olmak üzere 5664’e SMS yollanır. Araç sorgulama SMS ile yapılırken plaka numarasının yazılacak olması halinde sadece aracın plakası yazılarak kısa mesaj yollanır. Şase numarası ile yapılacak SMS sorgularında ise HASAR yazılır, bir boşluk bırakarak şase numarası yazılır ve 5664’e yollanır. Hasar kaydı sorgulamalarında yukarıda da belirttiğimiz gibi şase numarasının kullanılması daha iyi sonuçlar vermektedir.

HEMEN TEKLİF ALMAK İSTİYORSANIZ BİZE SORUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir